infolinia: 58 73 27 108

27 marca 2019

DevOps Knowledge Day

Pierwsze spotkanie z serii DevOps Knowledge Day za nami. 11 marca w Golden Floor Tower przy ulicy chłodnej 51 w Warszawie mieliśmy okazję posłuchać i porozmawiać – czym jest DevOps i czym to się je. Przedsmak doświadczeń związanych z transformacją zaserwowano uczestnikom w trakcie warsztatów opartych na symulacji The Phoenix Project. Organizacyjnie wszystko przebiegało perfekcyjnie, a za pomoc dziękujemy naszym partnerom: Let’s Manage IT, DevOps Agile Skills Association (DASA).

Pierwszym prelegentem był Paul Wilkinson – szef GamingWorks (zajmują się projektowaniem symulacji wspierających IT Service anagement, Project management, Business Process management, itd.) oraz współtwórca modeli ITIL i licznych dobrych praktyk dotyczących zmian organizacyjnych. Postawił na tworzenie symulacji, ponieważ możliwość nauczania opartego na eksperymentowaniu i doświadczaniu procesów „na własnej skórze” (learning-by-doing) jest naturalnym rozszerzeniem szkoleń i sposobem przetłumaczenia teorii na praktykę. Jednak w trakcie swojego wystąpienia Paul opowiadał przede wszystkim o kluczowych czynnikach sukcesu wdrażania metodyki DevOps i o przyczynach niepowodzeń (i jak ich unikać).

Tomasz Pająk – spec od Agile i DevOps w Conlea – opowiedział o swoich obserwacjach transformacji DevOps w organizacjach, z którymi współpracował. Były to więc informacje z pierwszej ręki, podane wprost i bezkompromisowo. Gratką było posłuchać o niektórych wzorach zachowań i wyciągnąć z tego lekcję – do wykorzystania w poszukiwaniu własnych rozwiązań.

Mieliśmy też przyjemność gościć i wysłuchać przedstawiciela naszego partnera DevOps Agile Skills Association (DASA), którym był Ike Hanselman. Mogliśmy usłyszeć o modelu kompetencji zawartym w DevOps, czyli w jaki sposób budować zespoły o wysokiej wydajności.

Następnie Waldemar Sadkowski podzielił się swoją podróżą poprzez krainę DevOps z perspektywy Senior IT Managera. Było to wystąpienie autorskie i subiektywne, które ukazało transformację jako pole bitwy, gdzie ścierają się różne wpływy i pojawiają się konflikty, które wymagają dobrego rozwiązania. Jak pogodzić „wilki” zmian z „owieczkami”? Jak zadbać o bezpieczeństwo? Na te i inne pytania usłyszeliśmy odpowiedzi.

Dalej Sam Rosbergen opowiedział o obowiązkach związanych ze zmianą kultury w organizacji. Jak zadbać o płynne i swobodne przejście zespołów do nowego systemu zarządzania wg DevOps? Jakimi wzorcami kierować się podczas wprowadzania zmian? Jak połączyć procesy ITIL z DevOps? Kto był, ten wie.

Na sam koniec odbył się warsztat „The Phoenix Project taster”, w którym udział wzięła część słuchaczy. Pozostała grupa mogła dyskutować na temat zgłoszonych przez siebie problemów, podczas spotkania LeanCoffee.

Chcielibyśmy przy tym pochwalić się naszym trenerem – Tomasz Pająk oficjalnie został ambasadorem organizacji DevOps Agile Skills Association (DASA) w Polsce. Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że w naszym zespole mamy takie grube ryby! Tym bardziej cieszy nas fakt, że doszło do tego w trakcie konferencji DevOps Knowledge Day, której Tomek był pomysłodawcą i mózgiem.

Do zobaczenia na następnym DevOps Knowledge Day!

ITIL®, PRINCE2®, PRINCE2 Agile®, M_o_R® and RESILIA™ is a trademark of AXELOS Limited, used under permission of AXELOS Limited. The Swirl logo™ is a trade mark of AXELOS Limited, used under permission of AXELOS Limited. All rights reserved. PMI®, PMBOK®, PMP®, CAPM® are registered trade marks of Project Management Institute, Inc.
The APMG international Change Management and Swirl Device logo is a trade mark of the APMG Group Ltd. Use of this trade mark on this website has been authorised solely for marketing purposes. All rights reserved
AgilePM® is a registered trademark of Agile Business Consortium Limited. All rights reserved. The APMG International AgilePM and Swirl Device logo is a trademark of The APM Group Limited, used under permission of The APM Group Limited. All rights reserved.