infolinia: 58 73 27 108

1 grudnia 2017

DevOps - przyszłość, czy teraźniejszość?

Aby przetrwać na rynku, przedsiębiorstwa cyfrowe muszą stać się „antykruche ” (ang. antifragile, “Antifragile: Things that Gain from Disorder”, Nassim Nicholas Taleb). Pierwszym krokiem do zrozumienia tego pojęcia jest uświadomienie sobie, że każda firma jest obecnie firmą technologiczną. Dla przykładu: bank nie jest już po prostu instytucją finansową – jest firmą technologiczną z licencją instytucji finansowej. W efekcie, działy IT przestają być postrzegane w organizacji jako koszt, a stają się źródłem przewagi konkurencyjnej. Im szybciej i częściej dostarczają one wartość klientom, tym bardziej w tyle zostawiają wciąż tkwiącą w tradycyjnych modelach konkurencję.

Szefowie działów IT stają się Członkami Zarządów firm, w których rozpoczyna się dyskusja i pojawiają się pytania. Czy efektywność działu IT powinna padać ofiarą procesów i biurokracji narzuconych przez dział Finansów, Kontrollingu, Compliance, HR itd.? A może to reszta organizacji powinna ulec transformacji, która pozwoli jej jak najlepiej wspierać proces dostarczania wartości na środowisko produkcyjne poprzez wprowadzanie jak najmniejszych zakłóceń w przepływie? Bez takich zmian może okazać się, że Zarząd firmy będzie obserwać, jak konkurencja zaczyna wdrażać nowe produkty szybciej (time-to-market) lub robi to mniejszym kosztem. Co z innym zagrożeniem, którym są nowi, mniejsi gracze zaburzający rynek, bo – w przeciwieństwie do dużych organizacji – zwinni i antykrusi? Wystarczy spojrzeć, co dzieje się obecnie w przestrzeni FinTech i jak produkty takie jak Revolut, TransferWise, Monzo, ApplePay czy AndroidPay zmieniają krajobraz konsumenckiego rynku finansowego.

DevOps jest odpowiedzią na powyższe pytania i wyzwania. Traktując budowę organizacji holistycznie, podpowiada, jak dzięki swojej zwinności i prędkości może ona lepiej reagować na zagrożenia przychodzące z niespodziewanych kierunków (nowy, bardziej zwinny gracz, regulator rynku, zmiana nawyków konsumentów itp.). Dla niektórych firm DevOps jest dopiero przyszłością. Dla liderów w swoich branżach jest już teraźniejszością.

Zapraszamy na polecane terminy szkoleń DevOps Fundamentals:

PMI®, PMBOK®, PMP®, CAPM® are registered trade marks of Project Management Institute, Inc.